IAB Centrum z.ú. je dynamickou organizací, která se specializuje na biotechnologie v různých odvětvích. Naše práce spočívá v propojení výzkumu, technologií a spolupráce s dalšími institucemi. Naším cílem je přispět k udržitelné budoucnosti prostřednictvím inovací a průkopnických řešení.
IAB Centrum z.ú. se zameřuje na biotechnologie v různých odvětvích, a to od půdy a roslin přes potraviny až po energetiku a odpady. Naše práce je založena na spolupráci, inovacích a výzkumu, a to v souladu s uceleným konceptem, který pokrývá celý cyklus životního prostředí.
Naše organizace věří, že biotechnologie jsou klíčem k udržitelné budoucnosti. Jsme hrdí na naše úspěchy a těšíme se na spolupráci.
Přidejte se k nám s vaším projektem!
V rámci našeho společného projektu jsme se zaměřili na využití vojtěšky jako klíčové suroviny pro výrobu organického hnojiva. Zde jsou některé zajímavé aspekty našeho úsilí:
Pokud máte zájem o další informace, doporučuji navštívit webové stránky projektu Bioplyn z Vojtěšky a prozkoumat detaily tohoto zajímavého projektu. Hodně úspěchu s vaším zájmem o organické hnojivo z vojtěšky!
bioplynzvojtesky.czBioplyn je obnovitelný zdroj energie, který vzniká z organických materiálů, jako jsou zemědělské odpady, komunální bioodpady, kal z čistíren odpadních vod nebo energetické plodiny. Bioplyn se skládá z metanu a oxidu uhličitého a lze ho využít k výrobě elektřiny, tepla nebo biometanu pro pohon vozidel nebo vstup do plynové sítě. Bioplyn přináší řadu výhod pro životní prostředí, hospodářství a společnost, jako jsou:
V České republice existuje více než 400 bioplynových stanic (BPS), které ročně vyprodukují přes 1,2 TWh elektřiny a 1,4 TWh tepla. Bioplynové stanice jsou rozloženy po celém území, přičemž nejvíce jich je v Jihočeském, Jihomoravském a Vysočina kraji. Většina BPS využívá jako surovinu zemědělskou biomasu, zejména kejdu, hnůj, kukuřici a trávu. Některé BPS také zpracovávají komunální bioodpady, jako jsou kuchyňské odpady, trávní poseček nebo kal z čistíren.
Projekt Bioplyn rozvíjí venkov je iniciativa Klastru bioplyn, která si klade za cíl informovat veřejnost o přínosech bioplynu a biomasy pro udržitelnou energetiku a rozvoj venkova. Projekt vznikl v roce 2012 a od té doby realizoval řadu aktivit, jako jsou:
Projekt Bioplyn rozvíjí venkov je financován z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a z rozpočtu Ministerstva zemědělství. Projekt je také podpořen Ministerstvem průmyslu a obchodu, Energetickým regulačním úřadem, Státním zemědělským intervenčním fondem a dalšími partnery.
Projekt Bioplyn rozvíjí venkov přispívá k naplňování národních a evropských cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, ochrany klimatu a rozvoje venkova. Projekt také ukazuje, že bioplyn a biomasa jsou nejen ekologické, ale i ekonomické a sociálně prospěšné zdroje energie, které mohou pomoci zlepšit kvalitu života na českém venkově.
biolynrozvijivenkov.czBioplyn je obnovitelný zdroj energie, který vzniká anaerobním rozkladem organických materiálů, jako jsou zemědělské odpady, komunální odpady, kal z čistíren odpadních vod nebo energetické plodiny. Bioplyn obsahuje převážně metan (CH4) a oxid uhličitý (CO2) a lze ho využít k výrobě elektřiny, tepla, paliva pro vozidla nebo jako náhradu zemního plynu. Bioplyn přispívá k energetické soběstačnosti, snižování emisí skleníkových plynů, ochraně životního prostředí a rozvoji venkova.
V České republice existuje více než 400 bioplynových stanic, které ročně vyprodukují asi 1,5 TWh elektřiny a 1,8 TWh tepla. Bioplynové stanice jsou provozovány převážně zemědělci, kteří tak zpracovávají své vlastní odpady a zvyšují své příjmy. Bioplynové stanice také vytvářejí nová pracovní místa a podporují místní ekonomiku.
Aby se podpořil další rozvoj bioplynu v České republice, byl v roce 2010 založen KLASTR Bioplyn, z.s.p.o., jako zájmové sdružení právnických osob, které se zabývají výrobou a využitím bioplynu. Mezi členy klastru patří provozovatelé bioplynových stanic, dodavatelé technologií, výzkumné instituce, neziskové organizace a další subjekty z oblasti energetiky a životního prostředí. Cílem klastru je sdružovat a zastupovat zájmy členů, poskytovat jim informační, legislativní a technickou podporu, podporovat spolupráci a výměnu zkušeností, realizovat výzkumné a vzdělávací projekty a podporovat nové obchodní příležitosti pro export výrobků a služeb tohoto oboru.
Jedním z hlavních výstupů klastru je bioplynová laboratoř, která byla zprovozněna v roce 2012 v Červeném Újezdě nedaleko Prahy. Laboratoř poskytuje služby a poradenství pro bioplynové stanice a zemědělce, je vybavena pro analýzu vzorků z bioplynových stanic i pro komplexní testy výtěžnosti bioplynu z různých materiálů. Laboratoř disponuje například zařízením pro termickou hydrolýzu biomasy, osmi laboratorními fermentory, termokomorou, aparaturou pro jednorázové testy bioplynu a chromatografem pro stanovení nižších mastných kyselin. Laboratoř spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou a dalšími výzkumnými institucemi a je zapojena do několika mezinárodních projektů.
Klastr Bioplyn také provádí informační a osvětovou kampaň “Bioplyn rozvíjí venkov”, která má za cíl zvýšit povědomí o výhodách bioplynu pro zemědělce, obce a veřejnost. Kampaň zahrnuje například webové stránky, brožury, videa, reportáže, příběhy obcí, semináře, exkurze a další aktivity. Kampaň poukazuje na to, že bioplyn přináší nejen ekonomický, ale i environmentální a sociální přínos pro rozvoj venkova, jako je například snížení zápachu, využití odpadů, výroba levného tepla, podpora zaměstnanosti a stability, podpora vědy a výzkumu a podpora obnovitelných zdrojů energie.
KLASTR Bioplyn je tak aktivním a uznávaným subjektem v oblasti bioplynu v České republice i v zahraničí. Klastr se snaží prosazovat zájmy a potřeby svých členů, podporovat rozvoj a inovace v tomto oboru, zvyšovat kvalitu a efektivitu výroby a využití bioplynu, šířit informace a osvětu o bioplynu a přispívat k energetické udržitelnosti a ochraně životního prostředí.
klastrbioplyn.czBiomethan je obnovitelný zdroj energie, který se vyrábí z biologicky rozložitelných materiálů, jako jsou zemědělské odpady, komunální odpady, odpadní voda nebo energetické plodiny. Biomethan je chemicky totožný se zemním plynem, ale má mnohem nižší emise skleníkových plynů a může být využíván pro výrobu elektřiny, tepla nebo paliva pro dopravu. Biomethan tak přispívá k dekarbonizaci EU, snižuje závislost EU na dovozu zemního plynu, může být dopravován a distribuován prostřednictvím stávající plynárenské infrastruktury a podporuje cirkulární bioekonomiku umožňující znovuvyužití odpadů a zbytků.
V současnosti je v EU v provozu více než 18 000 bioplynových zařízení, která produkují přibližně 167 TWh bioplynu ročně. Z toho je asi 25 % upgradováno na biomethan, což odpovídá 42 TWh ročně. Podle studie Evropské komise by se výroba biomethanu v EU mohla do roku 2050 zvýšit až na 1 100 TWh ročně, což by pokrylo 25 % současné spotřeby zemního plynu v EU. Nicméně, výroba a využití biomethanu se v jednotlivých členských státech EU liší v závislosti na dostupnosti surovin, podpůrných mechanismech, technických normách, certifikačních systémech a tržních podmínkách.
Proto je potřeba koordinované a podpůrné akce na úrovni EU, která by usnadnila širší tržní uplatnění biomethanu v EU. Jednou z takových akcí je projekt GreenMeUp, který je financován z programu Horizon Europe a začal 1. srpna 2022. Projekt GreenMeUp má za cíl podpořit výrobu biomethanu v členských státech s méně rozvinutými tržními sazbami, zvýšit sociální přijetí a povědomí prostřednictvím vědecky podložených důkazů a navrhnout sadu opatření pro uplatnění biomethanu na trhu.